Ministry of Defence
Ministry of Defence

Lest We Forget
British Legion
The Royal British Legion


ASHFORD RAILWAY WORKS ROLL OF HONOUR & WAR MEMORIAL

World War 1 - Roll of Honour with detailed information
Compiled and copyright © Transcribed David Hughes and Neil Clark 2004


SOUTH EASTERN & CHATHAM RAILWAY


Ashford Railway Works Rolls of Honour

Chief Mechanical Engineer’s Department

The Great War 1914 – 1918

Rolls of Honour

The South Eastern & Chatham Railway (CME’s department) Rolls of Honour bear testament to the enduring sacrifices made by the staff and employee’s of the Ashford Railway Works who served in His Majesty’s colours during the Great War.

These Rolls originally hung in the CME’s Office at the former Ashford Railway Works. They remained there until the Railway Works were closed down in the early 1980’s bringing 100 years of Ashford’s railway heritage to an abrupt and disappointing end.

The rolls can be viewed in the Railway Room at Ashford Library. They hang on the wall quite high up which presents a problem for those interested in carrying out research on the men’s names.

The first and second rolls are of men who served and survived the war. They do include some men’s names who went on to lose their lives. The third roll is of men who fell in the service of their king and country.

Ashford Railway Works

Mr G.H Pearson was appointed as the Works Manager of the Ashford (SE&CR) Locomotive Yards. It was Pearson who actually ran the Ashford railway works on a day to day basis. Of course Pearson reported to Maunsell who headed the C.M.E’s department from offices in the railway works and from SE&CR offices at London. It is thought that Maunsell had a small office in Ashford but that he spent most of his time in the London.

The Ashford Railway Works was of vital importance to the operation of the South Eastern & Chatham Railway and indeed to the UK war effort as a whole. As well as storing and maintaining the equipment needed to keep the railway lines open, the Ashford works and its skilled workers designed and manufactured rolling stock, carriages and steam locomotives. During the war years Maunsell continued to strive to modernise the railway with the introduction of the “N” class moguls and he re-built and modernised versions of the earlier “Wainwright” classes.

It is almost unkown that the Ashford Railway Works contributed to the war effort in many other ways. Throughout the war years the works manufactured damping gear for 18lb artillery guns and constructed various innovative railway based artillery platforms. Indeed by 1916 this kind of non railway related work reached as high as £80,000 a month and by October 1917 the monthly figure was approaching £104,000.

Photograph Copyright © David Hughes and Neil Clark 2004

1st ROLL OF HONOUR

ADAMS H

Apprentice

5th Buffs

ADAMS W

Watchman

RMLI

ALLEN F.H

Electrician

KFRE

ALLEN L

Apprentice

KFRE

ALLEN R

Apprentice

KFRE

AMES W

Fitter

RAMC

AMOS W

Machinist

KFRE

ANDREWS H.J

Fitters Assistant

RGA

ARCHER S

Smith

ASC

ARGRAVE A.H

Polisher

RAMC

ATKINS G.E

Machine Lad

5th Buffs

ATTOE G.A

Coppersmith Asst

REKMR

AUCKLAND A

Labourer

ASC

BACK W.E

Labourer

KFRE

BAKER A

Electrician

5th Buffs

BAKER E

Coach Maker

5th Buffs

BAKER P

Painter

5th Buffs

BALLARD J

Wheel Turner

KFRE

BANHAM A.R

Coachmaker

REKMR

BARKER A

Fitter

Gloucester F.A

BARKER F.J

Apprentice

RFC

BARLING S.J

Carpenter

RFC

BARMAN R

Machine Asst

5th Buffs

BARMAN W

Appentice

5th Buffs

BARNDEN J

Labourer

6th Buffs

BARNES A

Machinist

5th Buffs

BARNES A.V

Apprentice

5th Buffs

BARNES E.R

Coachmaker

5th Buffs

BARNES R

Boilermakers Asst

ASC

BARNES W

Joiner

5th Buffs

BARNETT L

Smith

5th Buffs

BARTH C

Rubber Down

5th Buffs

BARTON B

Polisher

RAMC

BARTON F

Labourer

1st Buffs

BASSEY F

Electrical Examiner

London E.E

BEAN C

Labourer

Rifle Brigade

BEDFORD A.E

Smith

ROC

BEECH H

Labourer

RGA

BENNET E

Coachmaker

5th Buffs

BENNET W

Fitter

5th Buffs

BEVAN F

Coachmaker

5th Buffs

BEVAN R.S

Fitters Asst

RAMC

BIGGS E

Electrical Asst

RFA

BINGHAM J.T

Coachmaker

5th Buffs

BIRD A.J

Coachmaker

3rd Buffs

BISHOP C.U

Wagonmaker

5th Buffs

BISHOP H

Boilermakers Asst

RWK

BISHOPP H

Coachmaker

5th Buffs

BLACKMAN E

Painter

KFRE

BLAKE A

Labourer

ASC

BLAND J

Painters Asst

Royal Fleet Reserve

BOLTON F

Painters Asst

4th Scottish Rifles

BORRETT T

Boilermakers Asst

K.O Lancs

BOULDING A

Fitters Asst

KT Cyclists

BOULDING C

Machinist

RFA

BOULDING W

Labourer

5th Buffs

BOWLES C

Machinist

KT Cyclist

BOWLES C

Trimmer

KFRE

BOWLES F

Labourer

RAMC

BRENCHLEY C

Apprentice

5th Buffs

BRENNAN F

Labourer

RAMC

BRENNAN G

Labourer

RAMC

BRIDGELAND E.E

Striker

KFRE

BRISSENDEN F

Wheel Turner

1st Buffs

BURCH G

Viceman

RGA

BROWN E

Wheelwright

RE

BROWN F

Labourer

A.Vetn. Corps

BROWN J

Labourer

RFA

BROWN S.A

Wagonmaker

KFRE

BROWNING G

Labourer

3rd Buffs

BRUNGER A

Stayer

KFRE

BRUNGER H

Stayer

5th Buffs

BUGDEN H

Labourer

3rd Bedfords

BUGDEN W.J

Cell Hand

2nd R. Fus

BULLEN A

Boilermakers Asst

Naval Vol

BURCHETT A

Fitter

5th Buffs

BURCHETT H

Trimmer

5th Buffs

BURGESS C

Stripper

R.M.P

BURKE W.F

Coachmaker

5th Buffs

BURT A

Smith

5th Buffs

BURTON J.H

Wagonmaker

KFRE

BUSBRIDGE T

Machinist

5th Buffs

BUTCHER C

Apprentice

KFRE

BUTCHER E

Electrical Examiner

1st Scottish Rifles

BUTCHER L

Coachmaker

5th Buffs

BUTCHER W

Machine Asst

RFC

BUTTON E

Coachmaker

5th Buffs

CALTHORPE F.J

Coach Painter

RE

CANTELLO R

Painters Asst

Lancers

CAPELING A

Moulder

RAMC

CAPELING F.J

Machinist

RAMC

CAPELING W.F

Apprentice

RAMC

CAREY A.W

Trimmers Asst

RFA

CARLEY G

Fitters Asst

1st Buffs

CARLEY J

Coppersmith Asst

RE

CARPENTER R.W

Wagonmaker

KFRE

CARTER E

Labourer

R. Lancs

CARTER F.A.H

Fitter

KFRE

CASHFORD C

Boilermakers Asst

RFA

CAVE L.S

Apprentice

5th Buffs

CHAMPION A

Labourer

1st Buffs

CHAPLIN W.E

Turner

RAMC

CHARLES W

Boilermaker Asst

Oxs & Bucks LI

CHEAL A.J

Apprentice

KFRE

CHECKSFIELD G

Labourer

5th Buffs

CHEESEMAN F

Fitter

5th Buffs

CHITTENDEN C

Machinist

7th Buffs

CHITTENDEN W

Apprentice

5th Buffs

CHISSEL C

Fitter

Kt, Cyclist

CHRISTIAN L

Electrical Exam Asst

R.Fus

CLARK E

Boilermakers Asst

RE

CLARK J

Apprentice

5th Buffs

CLARKE A

Laundry Lad

K.T Cyclists

CLIFFORD W.J

Apprentice

5th Buffs

CLINTON E

Steam-HMR Lad

5th Buffs

COLLINS C.N

Apprentice

KFRE

 

COLLINS R

Driller

KFRE

COLLINS C

Labourer

5th Buffs

CONSTANT J

Joiner

RE

COOK C

Boilermakers Asst

RFA

COOK E

Boilermakers Asst

RE

COOKE H

Electrician

5th Buffs

COOMBES F.J

Wheelmaker

5th Buffs

COOPER W.A

Striker

RWK

COPPARD A

Coachmaker

RAMC

COWELL F

Bricklayer’s Asst

5th Buffs

CRAMP A

Apprentice

RAMC

CREASEY R

Apprentice

5th Buffs

CROSS W

Apprentice

REKMR

CROXON T

Labourer

N Reserve

CRUMBIE H.J.W

Apprentice

5th Buffs

CRUST J.T

Cleaner

5th Buffs

CRUST W

Rivet Lad

Rifle Bde

CURL J

Labourer

K.O Lancs

CURTIS H

Apprentice

5th Buffs

DAWSON G

Coppersmiths Asst

ASC

DENNESS H

Joiner

5th Buffs

DODD F

Polisher

HCFA

DODD J

Painter

1st Buffs

DOORNE J

Wagon Mkt

RE

DOWN F

Labourer

4th Buffs

DRAGE J.H

Apprentice

5th Buffs

DRAY D

Machinist

KFRE

DRAY E

Machinist

RAMC

DRAY H

Coachmaker

HCFA

DRYLAND A

Labourer

REKMR

DRUMMOND M

Machinist

RE

DUNK T

Apprentice

REKMR

DURNFORD P

Labourer

KFRE

EARL J

Labourer

1st Buffs

EAST J

Wagonmaker

RGA

EDDEN W.A

Painter

KFRE

ELGAR C

Strap Maker

5th Buffs

ELGAR E

Draughtsman

5th Buffs

ELGAR H

Coachmaker

5th Buffs

ELKINS C

Coachmaker

5th Buffs

ELLIS H

Clerk

RE

ERRIDGE T.F

Labourer

R. Marines

ERRIDGE L

Labourer

1st Buffs

EVANS R.A

Apprentice

RGA

FERGUSON F.G

Painters Asst

RWK

FIDLER C

Labourer

RAMC

FIELD H

Carriage Washer

1st Buffs

FILMER S.P

Coachmaker

5th Buffs

FINN C

Labourer

HCFA

FINN F.A

Apprentice

REKMR

FINN J

Cell Hand

1st R.Fus

FINN R.J

Apprentice

KFRE

FLAHERTY H

Apprentice

KFRE

FLINT A

Machinist

5th Buffs

FOLEY E

Fitter

RE

FORD J

Cleaner

RFA

FOSTER C.H

Clerk

ASC

FRANCIS C

Stayer

RE

FRANCIS C

Rubber Down

ASC

FULLER C

Apprentice

5th Buffs

FULLER F.C

Painters Asst

1st Norfolks

FULLER T

Painter

KFRE

FULLER W.P

Coppersmith

5th Buffs

GAMMON H.A.W

Wheel Turner

RHA

GARDNER H

Apprentice

KFRE

GARDNER R.C

Apprentice

5th Buffs

GARRETT E

Wagon Maker

ASC

GIBBENS A.V

Wagon Maker

5th Buffs

GIBBS A

Striker

5th Buffs

GIBBS J

Cell Hand

RFA

GILES J

Joiner

5th Buffs

GLASS A.E

Electrical Exam Asst

RFA

GODDEN J.H

Machinist

5th Buffs

GODDEN T

Painter

5th Buffs

GOLDING E

Labourer

5th Buffs

GOLDSMITH T

Apprentice

KFRE

GOLDUP C

Apprentice

5th Buffs

GOODHEW A

Apprentice

RAMC

GOODWIN W

Striker

7th Dragoon Guards

GORHAM F

Machinist

KT. Cyclists

GOSLING C.A

Trimmer

5th Buffs

GOWER A

Iron Moulder

5th Buffs

GOWER A

Apprentice

5th Buffs

GOWER F.G

Painter

KFRE

GOWER H.G

Apprentice

KFRE

GOWER P

Tube Brazer

KCFA

GOWING H

Gas Stoker

RE

GRAHAM H

Labourer

RGA

GRAHAM W

Viceman

RFA

GRANT H

Painter

RAMC

GRANT W

Machinist

HCFA

GRAY E

Painters Asst

RE

GREEN F

Machinist

5th Buffs

GREEN F.C

Apprentice

5th Buffs

GREEN W

Stripper

5th Buffs

GREGORY W

Apprentice

5th Buffs

GRIFFITHS H.W

Boilermakers Asst

Naval Reserve

HADDAWAY C

Clerk

RWK

HALES A.J

Labourer

RAMC

HALE L

Apprentice

REKMR

HALL S.J

Machinist

14th Hussars

HALKSWORTH A

Coach Maker

KFRE

HAMBLIN F

Viceman

KFRE

HAMMON A

Coachmaker

HCFA

HANCE G

Labourer

2nd Buffs

HARDIMAN H

Striker

5th Buffs

HARRIS G

Lifter

Rifle Bde

HARRISON F

Apprentice

5th Buffs

HARRISON

Lifter

14th Hussars

HARRISON G

Apprentice

RFC

HAYES J

Engine Cleaner

KFRE

HEAD A

Apprentice

KFRE

HEAD H

Writer

5th Buffs

HEAD H

Machinist

KT. Cyclists

HEAD W

Coachmaker

5th Buffs

HENNEKER G.P

Fitter

HCFA

HENNEKER P.J

Fitter

HCFA

HENNEKER C.J

Apprentice

HCFA

HERITAGE C

Viceman

RAMC

HERITAGE R

Labourer

RWK

HEWISON G

Apprentice

5th Buffs

HICKMAN D

Apprentice

5th Buffs

HICKMAN S

Apprentice

5th Buffs

HIGGINS J.F.D

Bricklayer

KFRE

HILDITCH J.W

Wagon Maker

KFRE

HILLS H.J

Labourer

Buffs

HILLS T

Fitter

RAMC

HILLS W

Lifter

HCFA

HILLS W

Turner

RAMC

HOARE F

Erector

5th Buffs

HOARE T

Apprentice

6th Dragoons

HOBBINS C

Labourer

Kings R.R.C

HOBBS W

Labourer

2nd Buffs

HOCKLEY C.A

Apprentice

5th Buffs

HOCKLEY G

Apprentice

5th Buffs

HODGES H.R

Pointer

3rd Buffs

HODGES W

Apprentice

KFRE

HOGWOOD E

Apprentice

5th Buffs

HOLDSTOCK F

Coppersmith

RE

HOLDSTOCK Henry

Apprentice

KFRE

HOLDSTOCK Harry

Apprentice

KFRE

HOLDSTOCK L.J

Apprentice

5th Buffs

HOLDSTOCK R

Striker

5th Buffs

HOLE C.D

Apprentice

5th Buffs

HOLE L.W

Apprentice

RFC

HOLLEY P

Apprentice

5th Buffs

HOLLINGSBEE H

Labourer

5th Buffs

HOLLINGWORTH F

Painter

Rifle Bde

HOLT W

Clerk

RGA

HOLTUM A

Wagon Maker

KFRE

HOLTUM H

Apprentice

REKMR

HOPKINS G

Viceman

7th Buffs

HOPPER W.H

Apprentice

KFRE

HOSKINS H

Carriage Cleaner

Naval Reserve

 

HOSKINS W.R

Striker

RGA

HOWE J

Labourer

3rd Buffs

HOWLAND A.J

Viceman

ASC

HOWLAND H.R

Apprentice

KFRE

HOWLAND W.J

Fitter

Naval Reserve

HUBBARD S.C

Fitter

RFC

HUGHES J

Apprentice

KFRE

HUGHES W

Apprentice

5th Buffs

HUNT C.E

Cell Hand

ASC

HYMERS F.J

Painter

ASC

IDDENDEN E

Labourer

1st Buffs

IDDENDEN P.C

Apprentice

5th Buffs

INNES J.A.G

Apprentice

9th E. Lancs

INNES R

Fitter

RE

JARVIS A

Striker

RWK

JEFFREY C.T

Rubber Down

13th Hussars

JELL E

Joiner

KFRE

JOHNSON A

Fitter

KFRE

JOHNS H.I

Fitter

R. Navy

JONES A.A

Labourer

KFRE

JONES A.C

Turner

5th Buffs

JONES W

Coach Maker

5th Buffs

JOHNSON W

Apprentice

KFRE

JUPP J

Labourer

RE

KENDRICK G

Furness Man

KFRE

KEELER W.J

Fitters Asst

Buffs

KERRY A

Painter

RAMC

KING H

Fitter

Naval Reserve

KING L

Machinist

ASC

KIRK A

Painter

RAMC

KNIGHT H.E

Turner

KFRE

KNELL E

Striker

14th Hussars

KNOWLES J

Stayers Asst

KFRE

KNOWLES T

Rubber Down

Rifle Bde

LADLEY G

Hammerman

AOC

LAMBKIN B

Machinist

5th Buffs

LANCEFIELD A

Coach Maker

5th Buffs

LANCEFIELD F

Machinist

HCFA

LANCEFIELD J

Apprentice

HCFA

LAW A

Wagon Maker

1st Buffs

LAW R.A

Asst Electrical Engineer

R. Fus

LAWRENCE H

Labourer

Remount Depot

LAWRENCE W

Viceman

5th Buffs

LEGGETT W.E

Driller

5th Buffs

LEVETT P.F

Labourer

5th Buffs

LIPTROPP A

Wheelwright

RE

LOND J

Labourer

Buffs

LUCKHURST G.E

Labourer

5th Buffs

MACLIN P

Viceman

RAMC

MAIDSTONE A

Strap Maker

RAMC

MALLEN A

Tin Smith

RAMC

MALLERY A

Fitter

KFRE

MALLERY S

Apprentice

KFRE

MANDEVILLE P

Boilermakers Asst

5th Buffs

MARIS L.P

Labourer

6th Buffs

MARIS S.E

Smith

KFRE

MARIS W

Apprentice

5th Buffs

MARKS H

Planer

Kt. Cyclists

MARSH C

Fitters Asst

5th Buffs

MARSHALL J

Apprentice

KFRE

MARTIN C

Labourer

KFRE

MARTIN P

Turner

KFRE

MARTINGILL G

Apprentice

R. Fus

MASTERTON J

Apprentice

REKMR

MATTHEWS T

Fitter

RFA

MAYHEW A

Hammer Man

AOC

MAYLAM T

Wagon Maker

KFRE

McCARTHY E.J

Hammer Man

ROC

McGEORGE W

Gas Fitter

East Surrey’s

McIver G

Turner

KFRE

MERCER A

Planer

RAMC

MERCER H

Driller

RAMC

MILBERY E

Carriage Washer

REKMR

MILLHAM W.C

Driller

RAMC

MILLER C

Carriage Washer

RFA

MILLER C.R

Stayer

ASC

MILLS A

Labourer

5th Buffs

MILLS E

Striker

5th Buffs

MILLS G.A

Lamp Maker

5th Buffs

MONSEAR G.J

Iron Moulder

5th Buffs

MOORE A.E

Coach Maker

KFRE

MOORE J

Labourer

5th Buffs

MOORMAN E

Coach Maker

5th Buffs

MORRIS H

Boiler Makers Asst

5th Buffs

MORRIS M

Stayer

14th Hussars

MORSE E

Apprentice

RAMC

MORSE G

Apprentice

RAMC

MORTLEY L

Joiner

5th Buffs

MOSELEY C

Polisher

RAMC

MUMMERY A

Wagon Painter

5th Buffs

MUMMERY C

Apprentice

REKMR

MUMMERY H

Fitters Asst

HCFA

MURTON N

Machinist

KFRE

NEARY C.M

Apprentice

KFRE

NEARY W

Labourer

3rd Queen’s

NEWTON W.H

Apprentice

KT. Cyclists

NICOL T

Fitter

Naval Reserve

NIXON W

Labourer

Naval Reserve

NORRIS F

Joiner

KFRE

NORTON B

Wagon Maker

KFRE

OAKFORD C.R

Rubber Down

Rifle Bde

OAKFORD E.W

Wagon Maker

12th Lancers

OAKFORD W.E

Smith

5th Buffs

OLDER F.G

Wagon Maker

5th Buffs

OLIVER F.C

Machinist

KFRE

OLIVER G.J

Striker

KFRE

OSBORNE F

Rubber Down

RFA

OTTAWAY H

Fitter

KFRE

OWEN G

Labourer

3rd Buffs

PADGETT J

Clerk

K.R.R.C

PAGE W

Striker

Naval Reserve

PAINE L

Joiner

5th Buffs

PAINE R

Trimmer

5th Buffs

PALMER L

Fitters Asst

20th Hussars

PARIS C

Apprentice

5th Buffs

PARIS H

Apprentice

RAMC

PARTIS W

Cleaner

5th Buffs

PATON T

Clerk

R.M

PAYNE F.W

Labourer

Buffs

PAYNE J

Clerk

ASC

PEARCE R

Coach Maker

KFRE

PEARS T

Fitter

1st C.P Forts RE

PEASLEY F

Wheelwright

ASC

PERFITT E

Labourer

5th Buffs

PERKINS W

Labourer

5th Buffs

PERRY W.J

Cell Hand

Naval Reserve

PHILLIPS W

Cell Hand

6th Buffs

PICTON A

Joiner

5th Buffs

PICTON A

Apprentice

5th Buffs

PICTON H

Electrician

5th Buffs

PICTON J

Fitter

5th Buffs

PILBEAM A.J

Smith

5th Buffs

PILCHER A.F

Apprentice

KFRE

PILCHER E

Stayer

10th Hussars

PLUMB W

Electrical Examiner

London Electrical Eng

POPE A

Rubber Down

3rd Buffs

PORT R

Polisher

RAMC

POYNTER C.F

Apprentice

5th Buffs

POYNTER E.J

Apprentice

5th Buffs

PRANKERD S

Joiner

R. Hospital R

PRICE C.J

Electrician Examiner Asst

R. Fus

PRIOR E

Trimmer

5th Buffs

PRIOR T

Coach Maker

5th Buffs

PUDNEY A.E

Coach Maker

4th Buffs

PULLINGER W

Striker

Grenadier Guards

PYNE F

Painter

RAMC

QUESTED G

Laundry Lad

5th Buffs

QUESTED J

Labourer

5th Buffs

RALPH H

Gas Stoker

Naval Reserve

RALPH T

Labourer

K.O Lanc’s

RANDALL E

Labourer

ASC

RANDALL T

Fitter

5th Buffs

RANDALL T.W

Apprentice

REKMR

RANSLEY H

Apprentice

5th Buffs

RAYMOND C

Planer

K.R.R.C

REECE W.T

Clerk

ASC

REID D

Apprentice

Kent Cyclists

REID W

Apprentice

5th Buffs

REVELL J.C

Labourer

5th Buffs

RHODES G.H

Apprentice

5th Buffs

RICH C

Painter

KFRE

RICH J

Labourer

Naval Reserve

RIDDLES E

Boilermakers Asst

Buffs

ROSSITER E

Labourer

RFA

ROWSELL H

Painter

HCFA

RUCK S

Apprentice

HCFA

RUSHTON F.C

Fitter

KFRE

RUSSELL H.J

Electrical Examiner

Naval Reserve

 

RUSSELL M

Wheelmaker

1st Dragoon Guards

RUTHERFORD H

Turner

ASC

SALMON F.R

Machinist

5th Buffs

SAMSON C

Apprentice

KFRE

SAUNDERS A

Labourer

K.R.R.C

SAVAGE W

Striker

RE

SCOTT J.L

Fitter

Seaforth Highlanders

SEATS C

Painter

RAMC

SETTATREE I

Labourer

R. Sussex

SHARP D.J

Apprentice

5th Buffs

SHERRALL T

Fitter

Kt. Cyclists

SHERRINGTON E

Coach-maker

5th Buffs

SHORTER H

Stayer

R.H.A

SINCLAIR F

Coach-maker

London Scottish

SKEATES E

Coach-maker

5th Buffs

SKINNER C

Joiner

KFRE

SKINNER H.J

Apprentice

KFRE

SLADDEN E

Slotter

4th Buffs

SLINGSBY W.C

Fitters Asst

5th Lancers

SMAIL G.W

Apprentice

R. Navy

SMITH E.T

Wagon-Maker

KFRE

SMITH F

Lifter

9th Buffs

SMITH F.J

Apprentice

RFA

SMITH G.W

Striker

14th Hussars

SMITH H

Coach-Maker

5th Buffs

SMITH T.W

Tuber

KFRE

SMITH W

Apprentice

RE

SOPER O.N

Apprentice

5th Buffs

SORRELL A.E

Stayer

Buffs

SORRELL C

Driller

Buffs

SPEAKMAN A

Labourer

5th Buffs

SPICE F

Labourer

RHA

SPRINGETT W

Labourer

Kt. Cyclists

SPURGEON A

Labourer

Leinsters

STACEY B.J

Apprentice

REKMR

STANFORD A

Lifter

Grenadier Guards

STANLEY A

Apprentice

KFRE

STAPLES A

Boiler-Maker

RAMC

STAPLEY E

Coach-Maker

REKMR

STAPLEY F

Strap-Maker

RAMC

STARTUP R.G

Striker

RE

STEWART J.A

Asst Electrical Examiner

R. Navy

STEWART P

Apprentice

KFRE

STEVENS C

Labourer

5th Buffs

STOKOE L.E

Apprentice

5th Buffs

STOLWORTHY F

Fitter

RAMC

STONE P

Boiler-Makers Asst

ASC

STONELL J.E

Smith

KFRE

STURT H

Apprentice

REKMR

SURTEES G

Fitter

5th Buffs

SWAIN W

Clerk

5th Buffs

SWIFT J

Grinder

7th Dragoon Gds

TABRETT H.G

Labourer

RWK

TABRETT J

Labourer

RFA

TABRETT T

Strap-Maker

5th Buffs

TALBOT W

Turner

RAMC

TAYLOR W.H

Labourer

KFRE

TERRY T.M

Coach-Maker

5th Buffs

THOMAS H

Machinist

Grenadier Gds

THOMAS P

Apprentice

5th Buffs

THOMPSON L

Labourer

5th Buffs

TOMSETT A.F

Fitters Asst

5th Buffs

TOMSETT W.H

Apprentice

KFRE

TOURNAY G

Painter

RAMC

TUTT G

Driller

5th R. Irish

VALLIS L.C.S

Clerk

RFC

VANSON F.W

Apprentice

KFRE

VANSON W

Painter

5th Buffs

VILBERT A

Driller

KFRE

WAINWRIGHT J.G

Apprentice

5th Buffs

WAKELING H

Fitters Asst

REKMR

WAKELING J

Apprentice

REKMR

WALE J

Straper

7th Dragoon Gds

WALKER H

Apprentice

HCFA

WALKER J

Fetler

RWK

WALKER R

Striker

RWK

WARD J

Painter

KFRE

WATSON A

Trimmer

5th BUFFS

WATSON F

Labourer

ASC

WEEBER A

Wagon-Maker

KFRE

WEEKS H

Labourer

Buffs

WENBORN G

Joiner

5th Buffs

WESTERN H

Clerk

AOC

WHEELER P

Machinist

R. Bde

WHEELER R

Painters Asst

London Regt

WHITE G.T

Cell-Hand

2nd Buffs

WHITE J

Wagon-Maker

KFRE

WHITEHEAD J.T

Striker

4th East Surrey’s

WHITTACKER E

Fitter

RE

WIFFEN J.H

Asst Electrical Examiner

RFA

WILDING V

Coach-Maker

RAMC

WILKINS W.H

Electrical Examiner

Buffs

WILKINSON J

Labourer

Buffs

WILKINSON R

Fitter

KFRE

WILLIAMS J

Fitter

RE

WILLIAMS W

Riveter

HCFA

WILLIS C

Apprentice

KFRE

WILLIS E.J

Apprentice

RE

WILLIS J

Fitter

5th Buffs

WILSON J.W

Joiner

AOC

WILSON S

Clerk

8th Lancers

WIMBLE H

Apprentice

5th Buffs

WINGATE G

Painters Asst

RHA

WINDER F

Boiler-Makers Asst

5th Buffs

WOOD T

Labourer

RAMC

WOODS W

Fitters Asst

1st Suffolk’s

WOOLCOCK E

Painter

5th Buffs

WOOLVEN F

Boiler-Makers Asst

Naval Reserve

WORRELL T

Labourer

King’s Own Lancs

WRIGHT H

Boiler-Makers Asst

4th Buffs

WRIGHT T.R

Apprentice

KFRE

YATES F

Apprentice

KFRE

YOUNG F.G

Rivet Lad

5th Buffs

BACK J

Labourer

RAMC

GILBERT A.E

Labourer

ASC

HYDER R.R

Coach-Maker

RFC

NEWLIN H.J

Apprentice

3rd Buffs

TAVNER F.W

Lead Burner

RFA

WEBSTER W

Carpenter

ASC

WILLIS F.W

Coppersmith

RWK

LOVERIDGE H

Labourer

ASC

WELLINGS T.A

Boiler-Makers Asst

R. NAVY

FOSTER C

Labourer

5th Buffs

COURT W

Bricklayers Asst

RWK

KNIGHT W.G

Bricklayer

3rd Buffs

CLAPSON J.C

Trimmer

ASC

WADE S

Apprentice

KFRE

AUSTIN W.A

Apprentice

KFRE

HOWLAND R.N

Rivet Lad

KFRE

VALLINS C

Clerk

KFRE

McCREATH G

Joiner

Seaforth Highlanders

BLACKWELL F

Electrical Examiners Asst

RFA

JONES G.R

Trimmer

RFC

HAMBLIN L.E

Clerk

Buffs

BEANEY W.T

Labourer

Buffs

BRIANT T.G

Fitter

AOC

LAKER H.J

Machinist

RE

MARSH F

Machinist

RE

JACKSON P.W

Clerk

OTC

CONLEY C.E

Fitter

RE

REEVES T

Machinist

R. Navy

OLIVER E.W

Trimmer

RFA

FILMER F.W

Fitter

RGA

FASSUM C.D

Stripper

AOC

PERKINS G.W

Machinist

R. Fus

LILLEY H.L

Apprentice

Buffs

MASTERS C

Joiner

RFC

LAKER R.P

Strap-Maker

Buffs

LOANE J

Machinist

Buffs

BUTCHER A.H

Fitter

R. Navy

CHITTENDENN W

Fitter

KFRE

COOKE J

Turner

R. Navy

FLISHER A.E

Trimmer

Buffs

FLISHER P.G

Apprentice

Buffs

FULLER D.W.G

Painters Asst

London Regt

GILBERT A

Painter

RGA

GILBERT E.E

Labourer

RGA

JONES A.R

Polisher

Queen’s Own

LUCKHURST W.A

Viceman

R. Navy

LYDDON W.H

Clerk

Buffs

O’BRIEN T

Painter

R. Navy

OWEN H.C.W

Polisher

Buffs

PAYNE A.W

Wheel-Bonder

Buffs

RIDDLES R.E

Messenger

Buffs

REEVES W

Sign Writer

Buffs

SINDEN G.E

Clerk

Buffs

STICKELLS H

Labourer

Buffs

THEOBOLD F

Apprentice

Buffs

VANE A

Labourer

Buffs

YOUNG C.W

Painter

R. Fus

FINN F.E

Apprentice

R. Navy

HAMMOND A.C

Machinist

ROD

THOMAS A.F

Joiner

ROD

Photograph Copyright © David Hughes and Neil Clark 2004

2nd Roll of Honour

ALLEN C.L

Joiner

ROD

ALLEN E

Apprentice

KFRE

BARNES J.W

Coach-Maker

ROD

GOLDS C

General Asst

R. Bde

HILLS A.R

Labourer

5th Buffs

JONES W.F.H

Joiner

ROD

KINGSCOTE E.D

Clerk

Kt. Cyclists

LANE T.H

Coach-Maker

ROD

NICKLIN F.W

Coach-Maker

ROD

POTTS J.G

Coach-Maker

ROD

PAIN J.W

Coach-Maker

ROD

PANKHURST W.R

Joiner

ROD

RAINER W.A

Coach-Maker

ROD

WORRELL W

Coach-Maker

ROD

SINCLAIR F.E

Coach-Maker

ROD

HUNNIBALL H.E

Joiner

ROD

GREENSTREET H.R

Joiner

ROD

BODIAM W.F

Coach-Maker

ROD

EDWARDS C.E

Coach-Maker

ROD

STAPLEY S

Clerk

ROD

WINDER G

Clerk

ROD

FULFORD J.A

Clerk

ROD

PELLATT W.F

Painter

RWK

PLAYFORD F.R

Clerk

ROD

POST S.G

Clerk

ROD

APPS G.W

Labourer

RFA

PRATT C.H

Labourer

3rd Queen’s

NORTON C.J

Labourer

3rd Reserve Cavalry

SHARP S

Labourer

3rd Queen’s

NICHOLS R

Clerk

ROD

MITCHELL P

Painters Mate

2/7th Sherwood’s

MINNS F.S

Painters Mate

62nd Provost Battalion

MINNS H.J

Painter

ROD

MOORE G.H

Apprentice

RGA

SWAIN P

Machinist

ROD

POTTS J

Painter

RGA

NICHOLSON W.H

Apprentice

RGA

WILSON A.F

Apprentice

RGA

OWEN F

Apprentice

RFA

PHILLIPS J.R

Painter

RFA

McIVER C.J

Painter

RGA

FOSTER G

Labourer

RE

HEAD F

Rubber-Down

RWK

BISHOPP S

Joiner

ROD

PLAYFORD T

Lifter

ROD

EDMUNDS B

Painter

ROD

BUTLER E.G

Painter

ROD

SALMON R.F

Joiner

ROD

DRYLAND H.C

Clerk

ROD

WELLER P

Labourer

A.V.C

OLIVER H.R

Labourer

Queen’s

DRYLAND A.A

Painter

Coldstream Gds

HUNTLEY C.S

Painter

RFA

WHITE J.A

Labourer

2nd Manchester’s

GAMMON P

Painter

RFC

LORD D.G.R

Lab Asst

RAF

BEAN J.F

Apprentice

Herts Yeomanry

FAWCETT T

Trimmer

Queen’s Regt

COBLEY W.E

Trimmer

Queen’s Regt

MOORE F.C

Trimmer

RGA

WEBSTER A

Trimmer

RFC

NARBOROUGH E

Trimmer

RFC

DUNSTER F.L

Apprentice

1st RWK

HILLS B.J

Apprentice

RWK

STRINGER W.J

Labourer

7th Rve Middlesex

AUSTIN G

Wood-Turner

RGA

JORDAN G

Labourer

RWK

HOPKINS W.H

Labourer

7th Rve. Middlesex

REED J

Machinist Asst

5th Rve. Middlesex

SEARS R

Apprentice

R. Navy

OLIVER E.C

Apprentice

1st Res Cavalry

TAYLOR F.T

Apprentice

1st Res Cavalry

CHITTENDEN B

Apprentice

R. Navy

OLIVER A.F

Apprentice

7th Rve. Middlesex

PRATT H.P

Labourer

RFA

PAGE W.S

Joiner

7th Rve. Middlesex

NORTON L

Joiner

7th Rve. Middlesex

DRAY L

Apprentice

R. Navy

BROWN W.G.T

Apprentice

RGA

BELLINGER L.C

Labourer

R. Bde

FRANCIS A.E

Labourer

RFA

BENNETT F

Apprentice

RWK

SANTER G.H

Labourer

RWK

FOX E.T

Apprentice

RFA

CROUCHER F

Apprentice

RWK

HARVEY E.O

Labourer

6th R. Sussex

AMOS F

Electrician

R. Navy

OFFEN A

Polisher

RWK

GOODSELL E.A

Electrician

RE

HAYWARD R

Cleaner

3/4th Buffs

COOK R

Apprentice

R. Marines

PRIVETT W

Wagon-Maker

Middlesex

WEBB O

Painter

RFA

WARREN J

Painter

RFA

SMITH F

Painter

K.R.R.C

STEVENS G

Stat, Boiler Man

RE

HISCUTT H

Painters Mate

RE

PILBEAM H.F

Apprentice

R. Navy

HOLLANDS W.H

Labourer

RGA

DUNSTER W.H

Apprentice

RGA

DRAY H.P

Apprentice

Northumberlands

VAUGHAN F.V

Apprentice

6th Middlesex

GIBSON E.C

Apprentice

6th Middlesex

WARD J.A

Apprentice

6th Middlesex

RANSOM G

Apprentice

6th Middlesex

CARTER E.J

Viceman

6th Middlesex

COOMBER W

Labourer

6th Middlesex

HEWISON B.H

Apprentice

6th Middlesex

COOPER W.R

Painters Asst

RFC

SKINNER F.S

Dynamo Fitter

R. Bde

CRAMP L.J

Apprentice

R. Fus

RAYNER H.J

Labourer

3rd Sussex

DARBY E.A

Painter

3rd Sussex

WARD A.J

Apprentice

R. Navy

BURBRIDGE R

Apprentice

R. Navy

WINSTONE W.A

Apprentice

R. Navy

WEEKS H.T.D

Apprentice

R. Navy

WHITE W.G

Apprentice

R. Bde

HOGBEN J

Striker

R. Navy

HOWARD F.L

Draughtsman

RFC

BOULDING F.C

Rivet Lad

RFC

SHILLING J

Lead Burner

ROD

COWDELL H.F

Erector

ROD

HALL W.S

Erector

ROD

BIGGS W.H

Asst Electrical Examiner

R. Fus

ELGAR H.J

Apprentice

RFC

SMITH F.C

Joiner

RFC

BYLES E.O

Storekeeper

RFC

CRUX C.F

Labourer

RE

WHITING W.A

Apprentice

London Regt

HODGES J.W

Apprentice

London Regt

THOMPSON A.E

Apprentice

London Regt

LANCEFIELD C.F

Apprentice

C of L Rifles

SEARS H

Rivet Lad

RFC

YATES W.F.R

Apprentice

RNAS

COLLINS F

Apprentice

RFC

HARRIS W.C

Apprentice

4th Northants

NICHOLSON R.E

Apprentice

RFC

BELLCHAMBERS W

Apprentice

4th Northants

CRUMBIE H.J.W

Apprentice

4th Northants

DELO W.G

Labourer

RGA

AUSTIN E.J

Labourer

RGA

LAKER G.E

Labourer

RGA

WATERS S.H

Machinist

ROD

GUTTRIDGE C.A

Machinist

ROD

PACE E.A

Machinist

ROD

BOARD G.B

Machinist

ROD

BUSHELL E.F

Joiner

ROD

GRAY P.C

Wagon-Maker

ROD

WOOD R.E

Wagon-Maker

ROD

FOORD W.H

Wagon-Maker

ROD

SPICE W.J

Coach-Maker

ROD

HOPPER S.H

Coach-Maker

ROD

SMAIL H.T

Coach-Maker

ROD

COPPARD A.A

Coach-Maker

ROD

PRIOR T.W

Coach-Maker

ROD

EAST F.J

Coach-Maker

ROD

MOORE C.F

Wagon-Maker

ROD

OLDER E.W

Apprentice

RNAS

SMITH C.W

Apprentice

4th East Surrey

KERRY W.G

Apprentice

6th R. Fus

COX F

Apprentice

RNAS

COBB D.C

Apprentice

R.N Reserve

HILLS H.J

Labourer

RFA

WARNETT R.H.B

Apprentice

East Surrey’s

CHAPLIN L.J

Apprentice

RFC

PAINE A.G

Coach-Maker

ROD

BAKER A.C

Coach-Maker

ROD

BIGGAR A.J

Coach-Maker

ROD

GREENING W.A

Coach-Maker

ROD

POTTIN J.W

Coach-Maker

ROD

HAMMON A

Coach-Maker

ROD

HEAD H

Striker

RGA

BURCHETT C.H

Apprentice

RNAS

STEPHENSON H

Apprentice

RNAS

ELGAR G

Painter

RGA

ELSE T.W

Machinist

RGA

WILSON W.J

Acet Welder

RNAS

COLEMAN A.R

Wagon-Maker

RFC

LUKEHURST F.L

Apprentice

RFC

LINK J.E

Writer

RGA

LUNN W

Apprentice

3rd Buffs

GODFREY G

Apprentice

3rd Norfolks

SIMPSON H.R

Apprentice

R. Navy

GOLDUP H

Apprentice

ROD

CHITTENDEN A

Apprentice

ROD

HALL H.D

Apprentice

ROD

BROAD C

Machinist

ROD

WEAVER C

Machinist

ROD

BUNGEY G.W

Machinist

RFC

SUTTON H

Apprentice

ASC

WARD C.S

Striker

RFC

HONEY B

Apprentice

Royal West Surrey

HILLS D.R

Apprentice

Grenadier Gds

COOK A.E

Planer

ROD

PUNNETT R

Apprentice

RAF

HILLS J.J

Labourer

RGA

GIBBENS W.C

Machinist

R.M Engineers

LLOYD G

Gas Stoker

R.M Engineers

HOWLAND P

Time Keeper

R.M Engineers

MACKLIN P

Viceman

R.M Engineers

HARNDEN W

Coach-Maker

RAF

WOODCOCK H

Driller

RAF

REVELL F.S.A

Apprentice

ROD

CHANEY R

Labourer

RGA

WENBORN E.P

Coach-Maker

1 WDRE

HOLT E.P

Coach-Maker

1 WDRE

GODDEN J

Machinist

R.M Engineers

VELVICK N

Machinist

R.M Engineers

WHITE E.J

Machinist

R.M Engineers

NEWINGTON P.E

Coach-Maker

1 WDRE

HAYTER L.F

Trimmer

RAF

FOORD J.H

Coach-Maker

1 WDRE

BALDOCK E.F

Coach-Maker

1 WDRE

HOLTUM H

Coach-Maker

1 WDRE

HOLDSTOCK S.K

Rivet Maker

RE

GLOVER H.P

Timber Conv’t’r

RE

CARPENTER H.J.W

Apprentice

4th Buffs

SMITH S

Apprentice

Bedfords

REYNOLDS H

Labourer

RE

MURTON E.T

Labourer

RGA

CACKETT A.J

Acet Welder

RAF

TUTT E

Coach-Maker

RAF

HANNESS H

Coach-Maker

RAF

EDWARDS P.G

Coach-Maker

RAF

WATTS G.J

Joiner

RAF

HEYMAN H

Coach-Maker

RAF

JONES G

Coach-Maker

RAF

OWEN H.V.U

Apprentice

R. Navy

GAMMON E.A

Apprentice

R. Navy

DRYLAND R.E.C

Apprentice

R. Navy

JENNER C.W

Clerk

RAF

BARTON A.C

Clerk

Grenadier Gds

RICHARDSON S.A

Clerk

3rd Buffs

STRICKLAND G.H

Apprentice

K.R.R.C

VANLINSCHOOTIN W.H

Apprentice

Northants

HUGHES W.A

Apprentice

R. Fus

ALLEN F

Polisher

RAF

DODD H.E

Apprentice

R. Navy

WINDER H.P

Clerk

RNVR

ROSE F.C

Labourer

RFA

EDDEN F.J

Apprentice

R. Sussex

BALDOCK F.T.G

Apprentice

K.R.R.C

EXCELL F.G

Apprentice

RAF

Photograph Copyright © David Hughes and Neil Clark 2004

3rd Roll of Honour (The Fallen)

[Those marked * appear on the Dover Marine Carriage and Wagon Memorial]

NAME

UNIT/ARM

HOW DIED

DATE OF DEATH

ADAMS W *

R.M.L.I

Died Service

21st June 1918

BAKER A L *

5th Buffs

DOW

20th January 1916

BARNES J W *

ROD

DOW

4th September 1917

BEAN C A*

1st Rifle Bde

DOW

28th Aril 1915

BEANEY W T *

Buffs

KIA

8th May 1917

BELLCHAMBERS W *

4th Res. Northants

KIA

October 1918

BENNETT W J *

5th Buffs

KIA

January 1916

BEVAN F *

5th Buffs

DOW

26th June 1918

BISHOPP H *

1st RWK

KIA

15th November 1914

BOLTON F *

4th Scottish Rifles

KIA

8th May 1918

BURCH G *

RGA

KOD

9th November 1917

BURCHETT A E *

5th Buffs

Died India

8th June 1915

BUTCHER E E *

1st Cameronians

KIA

29th October 1914

CANTELLO R *

Lancers

KIA

26th March 1918

COBLEY W E *

5th Queen’s

KIA

2nd December 1917

COLLINS C N *

KFRE

Invalid

23rd July 1915

COURT W *

RWK

KIA

8th June 1917

DOWN F *

4th Buffs

KIA

20th September 1915

FAWCETT T *

Queen’s Regt

KIA

27th September 1917

FIELD H *

1st Buffs

DOW

27th November 1914

FINN *

R. Fus

KIA

13th October 1918

FLISHER P G *

Buffs

KIA

27th April 1918

FOSTER C *

5th Buffs

KIA

22nd March 1918

FRANCIS C G *

RE

KOD

5th June 1915

FULLER D W J *

22nd London Regt

KIA

16th September 1916

GODFREY G *

3rd Norfolk’s

KIA

26th August 1918

GOLD C *

R. Bde

KIA

22nd July 1917

GORHAM F J *

Kt Cyclists

KIA

24th August 1918

GOWING H *

RE

Died (Chat)

3rd January 1918

GRAHAM A D *

RGA

KIA

11th August 1918

HANCE G *

Buffs

KIA

3rd May 1915

HENNEKER G P *

RAMC

DOW

April 1915

HEWISON G *

Buffs

Died (Man)

5th October 1917

HILLS B J *

RWK

KIA

4th April 1918

HISCUTT H *

RE

KIA

13th October 1918

HOARE T G [or F G] *

5th Buffs

KIA

3rd May 1917

HOBBS W *

2nd Buffs

DOW

27th November 1917

HONEY B *

Queen’s RWS

Died

1st October 1918

HOSKINS H F *

Naval Reserve

Invalid

20th January 1915

HOWLAND W G *

Royal Navy

KIA

21st March 1918

HUGHES *

KFRE

DOW

2nd July 1916

IDDENDEN E *

1st Buffs

DO

13th December 1915

JARVIS A E *

Royal Warwickshire’s

DOW

28th August 1914

JORDAN G *

2nd RWK

Drowned

1st November 1918

LAKER R P *

Buffs

Gassed

14th October 1918

LANCEFIELD F C *

RAMC

KIA

27th February 1917

LOANE J *

Buffs

KIA

10th August 1916

LOND J T *

Buffs

KIA

4th August 1916

MARIS L P *

Buffs

DOW

17th July 1916

MARTIN P C *

KFRE

Died Malta

8th December 1915

MATTHEWS T *

RFA

KIA

28th September 1915

McGEORGE E W *

2nd East Surrey

KIA

13th April 1915

MINNS H J *

ROD

Drowned

30th December 1917

MUMMERY A *

5th Buffs

KIA

20th September 1917

NICOL T *

RNR

Drowned

9th January 1917

PAGE W *

RN

Invalid

11th September 1917

PILBEAM A

5th Buffs

Died India

August 1916

PLAYFORD F R *

ROD

DOW

4th April 1918

PORT R *

RAMC

KIA

3rd May 1915

POWELL H L *

7th East Surrey’s

DOW

17th October 1915

PRICE C *

R. Fus

KIA

8th October 1916

RALPH T *

R. Lancaster’s

Died

26th August 1914

RAYMOND C R *

2nd K.R.R.C

Missing

REED J *

5th Middlesex

DOW

8th December 1917

REID D *

Kt. Cyclists

DOW

19th August 1916

RIDDLES E *

Buffs

Missing

RUSSELL H J *

HMS Aboukir

KIA

22nd September 1914

SETTATREE I *

R. Sussex

DOW

21st May 1916

SKINNER H *

KFRE

DOW

31st March 1917

SLADDEN E P *

4th Buffs

KIA

8th August 1918

SMAIL G *

HMS Vanguard

Drowned

9th July 1917

STACEY B *

REKMR

DOW

April 1917

STEWART J A *

R. Navy

Drowned

October 1918

STICKELLS H *

Buffs

KIA

15th September 1916

STRINGER W J *

25th Middlesex

KIA

25th March 1918

TABRETT T *

5th Buffs

Missing

TAVNER F W *

RFA

KIA

25th July 1917

WALKER J W *

1st RWK

Missing

WALKER R *

RWK

KIA

17th August 1917

WARD A *

Middlesex Regt

KIA

26th October 1917

WATSON F *

ASC

Died Alders

21st July 1919

WELLINGS T A *

HMS Paragon

KIA

18th March 1917

WHITE G T *

Buffs

KIA

30th November 1917

WRIGHT H *

Buffs

KIA

19th April 1916

YATES F *

KFRE

KIA

24th May 1917

Last updated 27 January, 2008

Friends of the War Memorials
War Memorials Trust
Main page
Commonweath War Graves Commission
Commonwealth War Graves Commission

Copyright © Roll-of-Honour.com 2002-
Email: rollofhonour@ntlworld.com

See our on-line bookstore
Visit our bookstore